Piaseczyńska Noc Muzeów 13 maja 2023

Podobnie jak w poprzednich latach Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa z przyjaciółmi zaprasza na Piaseczyńską Nocą Muzeów.

Noc Muzeów na piaseczyńskiej wąskotorówce obfitować będzie w atrakcje: zwiedzanie zaplecza technicznego stacji, historyczny tabor kolejowy, wystawa klasycznych samochodów, pojazdów wojskowych, inscenizacje i pokazy. Będzie też można rozwiązać zagadki w niezwykłym escape roomie zbudowanym w autobusie. Prawdziwym hitem będzie jednak pierwsza wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Piaseczna w organizacji w przeszklonym wagonie.

Impreza rozpoczyna się o 18:00 a koniec przewidziany jest na godzinę 22:00.

Przyjechać można na nią oczywiście pociągiem wąskotorowym!

Specjalne kursy wyruszają:

  •  ze stacji Piaseczno Miasto o godzinach 18:30 i 20:00
  •  ze stacji Szczaki - Złotokłos o godzinach 19:15 i 20:45

Po drodze pociąg zatrzyma się na żądanie na przystankach w Zalesiu, Gołkowie i Głoskowie.

Bilety i dokładny rozkład jazdy na stronie internetowej www.kolejka-piaseczno.pl.

Dla dojeżdżających z Warszawy uruchomiona zostanie specjalna linia dowozowa numer 651 obsługiwana zabytkowym Jelczem z Escape Service, na trasie Metro Wilanowska - Kolejka Piaseczyńska - Metro Wilanowska.

Z przystanku Metro Wilanowska 13 autobus odjedzie o godzinach: 17:15, 17:30, 19:00 i 20:30, po drodze zatrzyma się na przystankach Poleczki, Mysiadło, Lamina, Szkolna i Urząd Miasta.

Kursy powrotne do Warszawy zaplanowane zostały o godzinach: 18:30, 20:00,  21:30 oraz 22:00.

Przejazd linią 651 jest bezpłatny.

Na stacji kolei wąskotorowej będzie przewodnik, który oprowadzi gości po zabytkowych halach dawnej parowozowni i warsztatów. Chętni będą mogli przejechać się drezyną ręczną oraz zobaczyć miniaturowy świat kolei w skali 1:87 w „Modelarni”.

Muzeum Piaseczna w organizacji przygotowało wystawę czasową o Zakładach Kineskopowych Polkolor, która zostanie zaprezentowana w Mobilnej Galerii Kolejowej. Zakłady Polkolor powoli przechodzą do najnowszej historii Piaseczna.

Na terenie stacji zostaną zaprezentowane zabytkowe samochody z kolekcji Muzeum Techniki pasjonata motoryzacji Radosława Brzozowskiego. Na ekspozycji zobaczymy przedwojennego Fiata 508 i tuż powojenną Warszawę 203, a także kultową Simce Aronde. Będzie też można porównać trzy pojazdy z silnikiem dwusuwowym:  szwedzkiego Saaba 96, wschodnioniemieckiego Wartburga 353 i polską Syrenę 105

Swoje atrakcje także zaplanowali dla zwiedzających członkowie Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi". Zaprezentowane będą repliki pojazdów historycznych: Renault CV22, ciężarówka White 1916, półciężarówka Ford T, a także sprzęt i wyposażenie wojskowe, m.in. mundur Powstańca Styczniowego. Chętni będą mogli pod nadzorem rekonstruktorów przerobić łuskę naboju na breloczek w warsztatach ślusarskich w ciężarówce renault CV22.

Ci, którym jeszcze będzie mało wrażeń będą mogli po stacji pojeździć drezyną, a także zwiedzić makietę kolejową pełną małych pociągów w skali 1:87.

Podczas imprezy na stacji otwarta będzie restauracja „Odjazd”, w której będzie można zjeść lub napić się czegoś ciepłego po trudach zwiedzania.

Oprócz atrakcji na stacji, kolejarze z Piaseczna polecają wizytę w Muzeum Kaset – przewijamy najlepsze wspomnienia. Muzeum mieści się przy ulicy Jana Pawła II 55 w Centrum Edukacji Multimedialnej. Od stacji kolei wąskotorowej to 10 minut spacerem.

Organizatorem tegorocznej Piaseczyńskiej Nocy Muzeów jest Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej oraz Gmina Piaseczno.

Serdecznie zapraszamy do spędzenia tego wieczoru z nami!